Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Vrste investicionih formi i ciljevi". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
SEMINARSKI RAD
Predmet: UPRAVLJANJE INVESTICIJAMA
VRSTE INVESTICIONIH FORMI I CILJEVI
Beograd, mart, 2010.
SADRŽAJ
UVOD…………………………………………………………………………….……….3
1.INVESTIRANJE U HARTIJE OD VREDNOSTI……………………………..……4
2.INVESTICIONE FORME……………………………………………………...……..5
3.BROKERI………………………………………………………………………………5
4.INVESTICIONI CILJEVI…………………………………………………………….8
5.INVESTICIONE KOMPANIJE………………………………………..…………….8
6.INVESTICIONE STRATEGIJE…………………………………………………….10
7.SAGLEDAVANJE FAKTORA…………………………………..………………….11
ZAKLJUČAK………………………………………………………..…………………12
LITERATURA…………………………………………………...……………………..13
UVOD
Finansijske institucije obezbeđuju izvršavanje funkcija finansijskih tržišta. One su osnovni učesnici u trgovini finansijskim instrumentima. Finansijske institucije su neposredni učesnici na finansijskim tržištima, ili učesnici čija aktivnost omogućava normalno obavljanje trgovine. Uloga pojedinih učesnika na finansijskim tržištima je različita. Oni se mogu pojaviti kao zajmodavci, ili kao nosioci regulatorne uloge, odnosno uloge organa javne (monetarne) vlasti.
Osnovna uloga finansijskih institucija je da posreduju između nosilaca i korisnika akumulacije (štednje). Ovu funkciju institucije obavljaju tako što prikupljaju akumulaciju preko svojih kreditnih i finansijskih instrumenata i vrše njeno usmeravanje kreditiranjem ili kupovinom finansijskih instrumenata zajmoprimaca.
Iako većina finansijskih institucija obavlja i posredničke funkcije, svaka finansijska institucija nije istovremeno i posrednik na finansijskim tržištima. Finansijski posrednici povezuju ostale učesnike na finansijskim tržištima. U finansijske institucije spadaju: centralna banka, poslovne (komercijalne) banke, kreditne i štedne asocijacije, štedionice, investicione kompanije i fondovi, penzioni fondovi, osiguravajuća društva, finansijske kompanije i sl. Neke od ovih institucija mogu biti finansijski posrednici, ali se kao posebne kategorije finansijskih posrednika javljaju brokeri, dileri i investicioni bankari.
Uže shvatanje učesnika na finansijskim tržištima vezuje se za subjekte čije je postojanje i poslovanje povezano sa samim finansijskim tržištima. Prema ovom shvatanju, učesnike na finansijskim tržištima čine finansijske institucije i finansijski posrednici. Ovde spada veliki broj subjekata koji učestvuju na finansijskim tržištima i koji preko finansijskih tržišta povezuju ponudu i tražnju za finansijskom aktivom.
1.INVESTIRANJE U HARTIJE OD VREDNOSTI
Investiranje u hartije od vrednosti predstavlja specifičan oblik investicija gde se sredstva ne ulažu direktno u neku realnu imovinu već u finansijsku aktivu radi ostvarivanja kapitalne dobiti (razlika između prodajne i kupovne cene hartije od vrednosti) i godišnjeg prinosa (dividenda ili kamata). Na razvijenim finansijskim tržištima postoji čitav spektar finansijskih instrumenata, sa širokim varijetetom prinosa i rizika koji nose, u koje investitori mogu uložiti sredstva uzimajući u obzir sopstvene preferencije. Štaviše, investitori mogu ulagati istovremeno u veći broj hartija od vrednosti diversifikujući tako ulaganje, a samim tim i rizik koji svaka pojedinačna hartija od vrednosti nosi.
Ulaganjem u veći broj hartija od vrednosti investitor može napraviti portfelj (portfolio) hartija od vrednosti kako bi u najvećoj mogućoj meri smanjio rizik investicije . Investitor će odabrati onaj porfolio hartija od vrednosti koji mu omogućava najveći prinos u odnosu na postojeći rizik koristeći osnovnu karakteristiku portfolija – diversifikaciju ulaganja koja dovodi i do smanjenja rizika ulaganja. U osnovi diversifikacije je kombinacija dva ili više instrumenata čiji se prinos kreće u različitom smeru, tako da se pojedinačni prinosi kompenziraju držanjem portfolia. Rizik portfolia je manji od rizika svakog instrumenta, pojedinačno uzetog, koji konstituiše portfolio.
...
--------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!